You are here: Home » Ziņas » D vitamīna trūkums organismā, kādas var būt sekas?

D vitamīna trūkums organismā, kādas var būt sekas?

d vitamīnsMūsu platuma grādos rudenī un ziemā saule īpaši nelutina ar saviem stariem. Papildus tam, ka tas gluži vienkārši redzams mūsu visai pelēkajās dienās, tas atsaucas arī uz mūsu ķermeņa fizioloģiskajiem procesiem. D vitamīnu nereti dēvē arī par ‘’saules vitamīnu’’, jo to vislielākajā mērā uzņemam vasarā ar saules stariem, mūsu āda to sintezē to iedarbībā. Tieši šajā tumšajā laikā daudzi  no mums saņem norādes no ģimenes ārsta lietot D papildu D vitamīnu pilienu veidā. Aicinām jūs noteikt D vitamīna līmeni, veicot asinsanalīzes, jo tas var krietni ietekmēt jūsu veselības stāvokli. Šajā rakstā runāsim nedaudz vairāk par D vitamīna trūkuma sekām uz veselību.

Vitamīni nodrošina pareizu un efektīvu organisma funkcionēšanu, tomēr to trūkumu izjūtam gan fiziski, gan garīgi. Pētījumi liecina, ka tieši D vitamīna trūkums visbiežāk izraisa drūmās domas, kas var novest pie nopietnas depresijas rudenī un ziemā. Hipotalāmā un citās smadzeņu daļās, kas regulē noskaņojumu, atrodas D vitamīna receptori, tādēļ, kā spriež zinātnieki, tā trūkums var negatīvi ietekmēt emocionālo stāvokli.

D vitamīns un vitamīni kā tādi palīdz arī atkopties no dažādām slimībām. Piemēram, pētījumi liecina, ka vēža slimniekiem kuru organismā ir pietiekams D vitamīna daudzums, pastāv lielākas izredzes uzveikt slimību un no tās pilnībā atkopties. D vitamīna pozitīvā ietekme pierādīta pētījumos par atveseļošanos no limfomas, resnās zarnas un krūts vēža.

Līdzīgi, pētījumos par vēzi pierādījies, ka vīriešiem ar zemu D vitamīna līmeni pastāv lielāks risks saslimt ar agresīvo prostatas vēzi. Precīzs skaidrojums gan tam vēl nav atrasts, tomēr zinātnieki par šo korelāciju ir pilnīgi pārliecināti, jo pēdījumu rezultāti ir neapstrīdami.

Nepievēršot uzmanību D vitamīna līmenim, pastāv arī lielāks risks iedzīvoties sirds slimībās, piemēram par 32% palielinās iespējamība saslimt ar koronāro sirds slimību, kas sirdi apasiņojošajās artērijās tiek traucēta asins plūsma.

Tāpat der pārbaudīt, vai D vitamīna līmenis nav pazemināts, ja jums katru ziemu attīstās plaušu karsonis. Pētījumu rezultāti liecina, ka cilvēkiem ar D vitamīna trūkumu pastāv 2,5 reizes lielāks risks, ka visparastākā saaukstēšanās varētu progresēt un pāraugt plaušu karsonī.

Šādu slimību uzskaitījumu varētu turpināt vēl ilgi. Viens ir skaidrs – rudenī un ziemā pastiprināti jākontrolē, vai vitamīni tiek uzņemti pietiekamā daudzumā. Noteikti der pārbaudīt D vitamīna līmeni, jo tas var palīdzēt izvairīties no visai nopietnām veselības problēmām.