You are here: Home » Veselība » Magnētiskā rezeonanse – kas par to jāzina?

Magnētiskā rezeonanse – kas par to jāzina?

Magnētisko rezonansi (MR) uzskata par vienu no šobrīd modernākajiem un efektīvākajiem diagnostikas veidiem, kas var sniegt plašu informāciju par pacienta ķermeņa daļu un orgānu struktūru un izmaiņām tajos. Tā kā magnētiskā rezonanse nav ikdienišķa procedūra, pacienti, kuriem tā nozīmēta, to visticamāk apmeklē pirmo reizi. Tāpēc ir vērtīgi pirms diagnostikas procedūras uzzināt, kā tā tiek veikta, kāda sagatavošanās pacientam ir jāveic.

Kādos gadīumos MR ir ieteicama?

magnētiskā rezonanseMagnētiskā rezonanse ir diagnostikas metode, ko parasti izmanto gadījumos, kad efektīvas nav izrādījušās citas biežāk izmantotās diagnostikas metodes. Sarežģītos saslimšanu gadījumos vai tad, ja speciālisti nevar atrast slimības cēloni, tieši magnētiskā rezonanse var nodrošināt plašu un detalizētu informāciju, kas ļauj noteikt diagnozi un izvēlēties precīzāko ārstēšanas metodi.

Modernākie magnētiskās rezonanses aparāti ļauj iegūt precīzus un augstas kvalitātes vizuālās diagnostikas trīsdimensiju attēlus. Visbiežāk ar magnētisko rezonansi pārbauda centrālo nervu sistēmu, galvu un galvas smadzenes, mugurkaulu, kaulus, locītavu sistēmas, asinsavadus, krūšu dziedzerus, vēdera dobuma, iegurņa orgānus. Šī izmeklēšanas metode sniedz daudz vairāk informācijas kā var piedāvāt rentgens, ultrasonogrāfija vai pat datortomogrāfija. Bet šī nav procedūra, ko nozīmē bieži, jo tā ir samērā dārga. Tāpēc gadījumos, kad pieteikami daudz informācijas var sniegt vienkāršākas diagnostikas metodes, MR neizmanto.

Kā tiek veikta MR?

Magnētiskās rezonanses aparātu veido liels magnēts un tunelis centrā, kurā ievirza kustīgu galdu. Uz šī galda tad arī jāguļ pacientam. Procedūra var ilgt no 20 līdz pat 90 minūtēm. Tas atkarīgs no tā, kādi orgāni un ķermeņa daļas tiek izmeklētas. Ir tādas pacientu grupas, kas nedrīkst veikt šo procedūru, tas saistīts ar to, ka aparāta pamatu veido magnēts.

Aizliegums attiecas uz tiem pacientiem, kuriem ir iekšējās auss implanti, mākslīgās vārstules, neiro un kardiostimulatori, metāla svešķermeni un arī grūtniecība līdz 12. nedēļai. Pacientam pirms procedūras ir jāatbrīvojas no visiem metāla priekšmetiem, monētām, bankas kartēm, mobilajiem tālruņiem. Procedūra nav sāpīga un pēc tās var doties mājās.