You are here: Home » Veselība » Ieteikumi, kā bērniem padarīt zobu tīrīšanu aizraujošāku!

Ieteikumi, kā bērniem padarīt zobu tīrīšanu aizraujošāku!

zobu tīrīšanaVecāki mums iemāca gandrīz visu par pasauli. Gan to, kāpēc saule no rītiem uzaust, gan to, kādēļ tā noriet. Tāpat mamma un tētis mums iemāca runāt, lasīt, rēķināt, kā arī tīrīt zobus. Ir svarīgi, lai rūpes par zobiem tiktu ieaudzinātas bērniem jau no agra vecuma, jo pēc tam viņi par to būs tikai pateicīgi. Zobu kopšanai nav jābūt kā slogam vai nepatīkamam procesam – to iespējams pārvērst aizraujošā un patīkamā nodarbē, taču šeit vecākiem ir jāiedarbina sava fantāzija. Kā zināms, ar bērniem ir daudz vienkāršāk komunicēt, ja ikdienišķas un arī ne tik interesantas lietas tiek pārvērstas spēlē vai arī iesaistītas pasakā. Tāpat var darīt arī, mācot savai atvasei tīrīt zobiņus.

Bērnu zobārstniecība atšķiras no pieaugušo zobārstniecības, kaut vai tādēļ vien, ka tajā ļoti liela nozīme ir ārsta sadarbībai ar mazo pacientu. Tā kā šīs nozares speciālisti ir īpaši apmācīti mazo ķiparu zobu ārstēšanā, kā arī komunikācijā, apkopojām dažādus bērnu zobārstu ieteikumus, kā padarīt savu atvašu zobu tīrīšanu par interesantu un jautru procesu.

  • Zobu birstīte izvēle. Kad ieejam veikalā vai aptiekā, ko mēs redzam? Plaukti ir burtiski “pārbāzti” ar dažādu firmu un dizainu zobu birstītēm. Īpaši bērniem piemērotās klāj animācijas filmu varoņu attēli, tāpat ir birstītes, kuras veidotas kā zvēriņi vai arī tās tumsā spīd. Lai arī īstās zobu birstes izvēle var pozitīvi ietekmēt bērna vēlmi biežāk tīrīt zobus, pievērsiet uzmanību arī tam, vai birstīte ir piemērota jūs bērna vecumam un zobiņu stāvoklim.
  • Zobu pasta. Lai padarītu zobu tīrīšanu patīkamāku, ir radītas zobu pastas ar dažādām garšām. Tajā pašā laikā vecākiem ir jāseko līdzi, lai bērns arī patiešām tīrītu zobus, nevis tikai košļātu zobu birsti ar gardo pastu. Tāpat ir jāpārliecinās, vai zobu pastas sastāvā ir atbilstošs fluorīdu daudzums. Šīs vielas pasargās bērna zobus no bojāšanās. Ja tomēr nespējat izlemt, konsultējieties ar zobu higiēnistu, kurš jums ieteiks piemērotu zobu pastu.
  • Esiet par piemēru. Ja arī vecāki regulāri kops savus zobus, vēl labāk – darīs to kopā ar bērniem, viņi daudz ātrāk iemācīsies to, ka šī procedūra ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa. Bērniem līdz aptuveni 10 gadu vecumam ir jākopj zobi vecāku uzraudzībā, jo tad būs iespējams pārliecināties, ka jūsu atvase to tiešām dara, turklāt tīra zobus pareizi. Ja nepieciešams, zobi ir jāpārtīra, lai nesāktos bojāšanās process.
  • Izmantojiet spoguli kā jautrākas noskaņas radītāju. Tīrot zobus spoguļa priekšā jūs varat padarīt šo procesu jautrāku un aizraujošāku gan jums pašiem, gan bērnam.
  • Ieviesiet zobu tīrīšanas dziesmu. Izvēlieties kādu jautru dziesmiņu, kuru atskaņot zobu tīrīšanas laikā. Tas var kalpot kā laika noteicējs, lai bērns iemācītos, cik ilgi jātīra zobi, kā arī šis laiks paietu jautrākā noskaņā.
  • Smilšu pulkstenis. Arī šo lietu var izmantot, lai bērns redzētu, cik ilgs laiks nepieciešams zobu tīrīšanai.