You are here: Home » Uncategorized » Padomi, kā iegādāties māju.

Padomi, kā iegādāties māju.

aizdevumsSena paruna vēsta, ka īstam vīram jāizaudzina dēls, jāiestāda koks un jāuzceļ māja. Jāatzīst gan, ka mūsdienās ir krietni vieglāk iegādāties jau uzceltu un varbūt pat labiekārtotu privātmāju, uz kuru pārcelt visus tuviniekus un ģimenes dzīvē iekrātos īpašumus.

Tie, kuri nolēmuši par labu mājas iegādei, visbiežāk laicīgi apsvēruši visus par un pret, novērtējuši savus spēkus, iespējas, arī samierinājušies, ka ar ievākšanos mājoklī viss nebeidzas. Būs pastāvīgi jāiegulda sava enerģija, arī līdzekļi mājas uzturēšanā, labiekārtošanā un dzīves kvalitātes uzlabošanā. Nedrīkst aizmirst arī par klāt esošo teritoriju, skaista dārza izveide prasīs gana daudz rūpju.

Lai tiktu izvēlēta īstā un katram pircējam precīzi atbilstošā māja, jāņem vērā vairāki faktori:

  • Atrašanās vieta. Ja māju spēsiet pārbūvēt un izmainīt, atrašanās vieta ir faktors, ar kuru jārēķinās kā pastāvošu, nemainīgu realitāti ilgstošā laika periodā. Ir svarīgi izvēlēties drošu rajonu, īpaši, ja ģimenē ir mazi bērni. Savlaicīgi jāiepazīstas ar kaimiņiem, jāpārliecinās, ka būs iespēja sadzīvot mierā un saticībā. Tik pat svarīgi ir arī uzzināt informāciju par attiecīgā reģiona sociālo infrastruktūru – skolām, ceļiem, veikaliem, slimnīcām (un citām medicīniska tipa iestādēm), sabiedrisko transportu, energonodrošinājumu, arī atpūtas un izklaides iespējām.
  • Tehniskais stāvoklis. Šis faktors lielā mērā nosaka mājas ekspluatācijas patiesās faktiskās izmaksas. Lai noteiktu mājas tehnisko stāvokli, jāveic tās tehniskā stāvokļa analīze. Tajā ietilpst mājas konstruktīvā risinājuma analīze (būvniecībā izmantotie materiāli, elementi, to saderīgums, būves kalpošanas laiks), mājas būvvēsture (termiņi, kas būvējis utt.), būves nepilnības un konkrētie bojājumi (rašanās cēloņi, plānotais mājas kalpošanas laiks, remonta iespējas), gaidāmie būves ekspluatācijas izdevumi (paredzamais remontu biežums, izdevumi apkurei, sienu un pārsegumu nosiltināšanai). Tāpat vēlams precizēt mājas pamata stāvokli (vai pamats nostiprināts, nereti pamats paredzēts vienam stāvam, bet tur smagāku nastu – otro vai mansarda stāvu). Jānoskaidro, vai pieejama centrālā apkure, kanalizācija un ūdensvadi, to stāvoklis, iespējams, jāveic arī ūdens kvalitātes analīze. Jāpārbauda sienu un jumta stāvoklis, iespējas pieslēgt gaismu un gāzes apkuri, elektroinstalācijas stāvoklis, gruntsūdeņu līmenis. Jāatceras, ka šai apskatei jānorit speciālistu pavadībā.
  • Jānoskaidro, vai pēc dažiem gadiem attiecīgajā rajonā nav plānota apbūve, kuras rezultātā māju vēlētos nojaukt.
  • Novērtēt mājas patieso vērtību, pirms tam izvērtējot, cik lielu summu plānots iztērēt mājokļa iegādei. Jāņem vērā, ka iespējams normas robežās cenu nokaulēt, tomēr nav vērts ar izteikumiem arī pārspīlēt, tā var aizbiedēt mājas pārdevēju.
  • Kārtīgi jāizprot savas finansiālās iespējas ne vien māju nopirkt, bet arī uzturēt. Iespējams, zināmos dzīves brīžos būs jāstiepjas tuvāk kredītam. Aizdevums var būt neizbēgams palīgs, īpaši, ja tiks iecerēts kapitālais remonts, bet tā izmaksas realitātē būs augstākas nekā šķitis. Uzzini visu par naudas aizdevumiem:

http://aizdevums365.lv

  • Veiksies, ja mājās atrodams arī kāds vīrietis ar zelta rokām, kas aiztaupīs daudzus tēriņus, riskus, salabojot salūzušu vannasistabas krānu vai nolūzušu skapīša rokturi paša rokām.
  • Jāieskatās uzmanīgi arī mājas dokumentācijā. Vieglprātīga attieksme šajā gadījumā tiek vērtēta kā milzīga muļķība. Īpaši svarīgi izlasīt celtniecības atļauju, zemesgrāmatas apliecību par zemi un/vai celtni.

Nereti var nākties sastapties arī ar tādiem zemūdens akmeņiem kā fiksēto un reālo zemes platību atšķirību, līdzšinējiem mājokļa īpašniekiem, vēlreiz jāpārliecinās, vai nav kādi teritoriāli vai sadzīviskie strīdi ar kaimiņiem.

Galvenais – pieiet šim pirkumam ar ārkārtīgu atbildību un vērīgumu. Jo dziļāk raksiet, jo vairāk informācijas uzzināsiet. Un aizmirstiet spontānos lēmumus, izvēli jādara pārdomāti!