You are here: Home » Uncategorized » Mākslīgā vai dabīgā: kādu eglīti svētkiem izvēlēties?

Mākslīgā vai dabīgā: kādu eglīti svētkiem izvēlēties?

eglīteKatrs no mums droši vien lieliski atceras Ziemassvētku spīguļus savā bērnudārzā, kur būtiskākais akcents bija eglīte, kas izrotāta ar lielām, krāsainām eglīšu mantiņām. Nedroši glāstījām tās zarus, ar pirkstu galiem, pārbaudot skuju asumu, un ieelpojot īpatnējo, specifisko, bezrūpīgo Ziemassvētkus simbolizējošo eglītes smaržu.

Viss ir mainījies – mēs esam pieauguši, kļuvuši gādīgi, tādi, kam nav laika gaidīt svētkus. Apbrīnojamās Ziemassvētku eglītes veikalā ir nomainījušas izturīgas un ilglaicīgas mākslīgās eglītes. Ģeniāli, – daudzi sasit plaukstas, citi parausta plecus: kur pazuda tradīcijas, dabiskums un sentimenti? Mākslīgās eglītes – glābiņš steidzīgajiem vai tiešām slikta, ar neko nepārspējoša, īstās eglītes kopija? Stāsta, ka vienmēr ar kādu diskutējot, ir jāsāk no pozitīvām lietām, tāpēc vēlētos no sākuma aizstāvēt mākslīgo eglīšu piekritējus un minēt šādu eglīšu priekšrocības.

Ilgmūžīgums un ekonomiskums. Tādu eglīti atliek vien vienreiz nopirkt, un vairākus gadus varēsiet par to nelauzīt galvu. Tad jūs variet nolemt, kad uzpost eglīti – vai jau novembra beigās, vai pēdējā stundā pirms sēšanās pie Ziemassvētku vakariņām.

Minimāla apkope. No mākslīgajām eglītēm nebirst skujas, tādēļ nevajadzēs katru dienu staigāt apkārt ar slotu vai rūpēties par tās kļūšanu retākai, nejauši to aizķerot.

Praktiskums. Pēdējiem Ziemassvētkiem un svētkiem beidzoties, varēsiet iepakot mākslīgo zaļo draudzeni kastē un aiznest uz tumšu noliktavu, lai tā mierīgi gaidītu nākamos svētkus.

Oriģinālums. Kvalitatīvi izgatavotas mākslīgās eglītes tagad bieži izskatās vēl dabiskāk par dzīvajām, bet tie, kuri meklē jaunumus vai tie kuriem patīk atšķirties, tagad var izvēlēties ne tikai dažādas intensitātes zaļu nokrāsu mākslīgās eglītes, bet arī bez grūtībām var atrast baltu, sudrabotu, violetu, sarkanu vai pat melnu eglīti. Jaunums – smaržo pēc dabiska meža, spēlējošas vai tādas, kas izsmidzina sniegu. Kā redzat, izvēle patiešām ir plaša.

Mēs nenoliedzam, ka mākslīgo eglīšu plusu ir patiešām daudz. Bet tai ir arī mīnusi. Tie, kuriem patīk dabiskās eglītes, iespējams, ļoti gaida šo rindkopu – kurā tiktu atklāti mākslīgo eglīšu trūkumi. Kādi tie ir?

Monotonija. Visam, kas ir kļuvis viegli padarāms, vajadzētu atvieglot Jums dzīvi – nopērc, izgrezno, noņem rotājumus un gaidi nākamos svētkus. Jūs var apnikt katru gada ierastā kārtība, kā arī viena un tā pati eglīte, kuru Jūs variet apskatīt katru dienu.

Nolietojums. Pēc vairākiem gadiem tās nolietojas, nobirst daļa no skujām, izbalē, nolūzt detaļas. Jāatgādina arī tas, ka plastmasas eglītes ir viegli uzliesmojošas no līdzās noliktas sveces vai kārtībā neesošiem elektrisko lampiņu vītnes vadiem.

Nepieciešama vieta tās uzglabāšanai. Lai arī cik praktiski būtu turēt mākslīgo eglīti, tai vajadzēs sagatavot pastāvīgu vietu tās uzglabāšanai. Kaut arī tā neaizņem daudz vietas, dzīvojot mazā dzīvoklī, var rasties sarežģījumi.

Te arī būtu vieta un laiks aizstāvēt dabisko eglīti. Neņemot vērā ļoti ievērojamo mākslīgo eglīšu minēto priekšrocību daudzumu, nedrīkst nepieminēt to, ka īstās eglītes ir lētākas par mākslīgajām, kā arī tās izplata ļoti savdabīgu smaržu. Bet jūs nevarat neņemt vērā faktu, ka vēloties priecāties par Ziemassvētku eglīti, tiek upurēta tās dzīvība, – sašutīsiet. Ne vienmēr! Eglīti taču vienmēr var izaudzēt vāzē – sirdi priecēs arī tās augšas vērošana un kopšana, kā arī tās izgreznošana svētkiem. Vēl viena alternatīva – iestādīt eglīti blakus mājām – tā izpildīsiet arī vienu no dzīves pamatmērķiem (iestādīt koku) un katru gadu varēsiet rīkot oficiālu eglītes izrotāšanu savā piemājas pagalmā. Tas izklausās sarežģīti, taisnība?

Neraugoties uz visu, kas tika izklāstīts šajā rakstā, izvēle paliek Jūsu ziņā. Svētki ienāk visās mājās un ciemos – gan greznotos, gan nepostos, gan ar mākslīgajām eglītēm, gan ar dabīgām eglītēm. Tas nav pats svarīgākais. Svarīgākais ir tas, lai svētki ienāktu sirdī. Bet eglīti nopirkt paspēsiet vienmēr – lai arī kādā tā būtu.