You are here: Home » Uncategorized » Labākais laiks mulčēšanai ir..

Labākais laiks mulčēšanai ir..

mizu mulča no bastejiMulča ir efektīvs un salīdzinoši vienkāršs veids, kā parūpēties par labu augsni savā dārzā. Lai tā labi pildītu savas funkcijas, svarīgi ir ne tikai izvēlēties piemērotāko mulčēšanas materiālu un ņemt vērā dažus knifus, bet arī izvēlēties labāko laiku, kad mulčēšanu veikt.

Par piemērotāko brīdi tam tiek uzskatīts pavasaris un rudens, taču, ja izvēlēsies organisko materiālu, mulčas slānis ik pa laikam būs jāatjauno – gan tādēļ, ka tas palēnām sadalās, gan tādēļ, ka to aiznes vējš.

Mulčēšanai ir daudz priekšrocību. Atkarībā no izvēlētā materiāla, mulča:

  • Pasargā augsni no izžūšanas;
  • Mazina nezāļu attīstību;
  • Pasargā augsni no krasu temperatūras svārstību ietekmes;
  • Veicina bioķīmiskos procesus;
  • Pozitīvi ietekmē augsnes struktūru;
  • Garantē pievilcīgu vizuālo efektu

Organiskie un neorganiskie mulčēšanas materiāli

Nozīmīgākie neorganiskie mulčēšanas materiāli ir oļi, akmeņu šķembas, mulčēšanas plēve un citi. Tie vairāk tiek izmantoti ražojošā dārzkopībā, jo nespēj nodrošināt tik labu vizuālo efektu. Jāņem arī vērā, ka tiem nav arī augsni bagātinošas īpašības.

Plašs ir arī organisko mulčēšanas materiālu klāsts – priežu mizu mulča no basteji.lv, lapas, čiekuri, nopļautās zāles masa, kūdra ir tikai daļa no materiāliem, kas tiek izmantoti dekoratīvajā dārzkopībā. Mulčēšanā izmantojot organiskos materiālus, jāņem vērā, ka trūdot tie patērē slāpekli, tādēļ papildus vajadzētu lietot slāpekli saturošu mēslojumu.

Kā izvēlēties piemērotāko mulču?

Izvēloties piemērotāko mulčēšanas materiālu, jāņem vērā augsnes īpatnības un prasības. Piemēram, kūdra labi noder augsnes ielabošanai – tā palielina organisko vielu daudzumu augsnē un uzlabo tās irdenumu. Kūdra īpaši patiks rozēm, rododendriem un magnolijām.

Savukārt priežu čiekuri ir labs materiāls, ja ir vēlme panākt arī pievilcīgu vizuālo efektu. Tie piemēroti lielāku krūmu un skujeņu mulčēšanai.

Priežu mizu mulča ir plaši izmantots materiāls, ko var izmantot dažādiem augiem – gan ziediem un ziemcietēm, gan košumkrūmiem un citiem augiem. Vizuālo īpašību dēļ to var lietot arī dārza celiņu un bērnu rotaļu laukumu noklāšanai. Priežu mizu mulča pieejama trīs dažādās frakcijās – smalkā, vidējā un rupjā, tādēļ var tikt izmantota dažādu apstādījumu mulčēšanai.

Parūpējies par savu dārzu – izmanto visas mulčēšanas priekšrocības!